Currencies NZD CAD Online Currency and CFD Trading

Mimo wszystko, dane te zostały odebrane jako pozytywne. Dolar amerykański jest najważniejszym determinantem dla kursu NZD/USD, stwierdzili analitycy walutowi Westpac Stopa inflacji CPI w I kw. Z analizy korelacji przeprowadzonej przez analityków australlijskiego banku inwestycyjnego Westpac wynika,… Kurs dolara nowozelandzkiego wobec dolara amerykańskiego (NZD/USD) w sierpniu opadł o blisko 3%, przez co notowania pary są o 11% niżej niż na początku roku. Eksperci rynku walutowego z banku inwestycyjnego MUFG oczekują jednak, że trend spadkowy NZD/USD zostanie przerwany.

Nowy pięciodolarowy banknot z himalaistą Edmundem Hillarym, w 2015 r. Otrzymał prestiżową nagrodę dla najlepiej zaprojektowanego banknotu. Dolar nowozelandzki jest oficjalnym środkiem płatniczym Nowej Zelandii od 1967 roku. Powszechnie bywa określany mianem „kiwi”, odnoszącym się do nowozelandzkiego ptaka widniejącego na rewersie monety jednodolarowej. Dolar nowozelandzki, mimo niewielkiego znaczenia dla Polaków, odgrywa znaczącą rolę na światowych rynkach walutowych. Dzięki utrzymującym się od wielu lat korzystnym notowaniom, kraj zachęca przedsiębiorców do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Poniżej 1,09 zszedł EURUSD, który rano zachowywał się lepiej po informacjach z Francji (pierwsza tura wyborów prezydenckich). Doszło do przetestowania krótkoterminowych wsparć przy 1,0870, które mają szanse być wsparciem na ten tydzień. Dzisiaj uwagę powinien też zwrócić NZDUSD w kontekście spodziewanej w środę nad ranem decyzji RBNZ (podwyżka o 25 p.b.). Notowania dolara osłabiają się względem większości walut Co ciekawe stabilne po spadkach z zeszłego tygodnia pozostają rentowności amerykańskich obligacji – 10-letnie oscylują wokół 2,81 proc. Trudno to tłumaczyć większym zainteresowaniem długiem skoro nastroje wokół bardziej ryzykownych aktywów są dzisiaj lepsze.

Kurs NZD/USD czeka na decyzję RBNZ. Na jakie rynki zwrócić uwagę w przyszłym tygodniu?

Wtorek nie przyniósł zmiany układu sił na rynkach, chociaż tempo spadku dolara nieco przyhamowało. Ma to związek z sytuacją na rynku amerykańskiego długu – rentowności obligacji powróciły do zwyżek (dla 10-letnich zbliżyliśmy się w rejon ostatnich maksimów przy 1,6350 proc.). Wzrosty na razie utrzymuje Wall Street (S&P500 naruszył barierę 4500 pkt.), choć nie jest pewne, czy tak pozostaniemy do wieczora. Sentymentu nie poprawia ropa – baryłka WTI podbija pod ostatni szczyt przy 83 USD.

Jest dosyć niestabilna a średni dzienny zakres ruchu może sięgnąć nawet 300 pipsów. Kurs EURNZD jest najbardziej aktywny podczas sesji europejskiej oraz azjatyckiej. Oprócz standardowego kodu ISO waluty oraz powszechnie stosowanych określeń skrótowych na rynku walutowym dolar nowozelandzki popularnie jest również określany jako „kiwi”.

Wydaje się jednak, że już przed sierpniowym posiedzeniem banku, waluta Nowej Zelandii może się umacniać, gdyż rynek będzie grać pod kolejny krok w kierunku normalizacji polityki monetarnej. Na wykresie NZD/USD kurs oscyluje przy czytelnym wsparciu w ramach układu bocznego. Mimo prób odbicia, zbyt silna amerykańska waluta uniemożliwia większe ruchy i sytuacja zdaje się być nieco patowa. „Dzięki dobrze wycenionym oczekiwaniom na podwyżkę stóp RBNZ, kurs NZD/USD będzie bardziej polegał na rosnących cenach surowców, aby dalej się umacniać” – piszą eksperci banku w raporcie, wskazując jednak na bardzo trudny od przełamania poziom 0,70.

nzd kurs

Stare pieniądze oparte na funcie zostały wycofane w 1967 r., ale niektóre monety można było przez wiele lat spotkać w obiegu. Były to monety o nominale 6 pensów (równowartość 5 ¢) i 1 florena, czyli 2 szylingów (równowartość 20 ¢), miały one identyczne wymiary i masę, jak ich dziesiętne odpowiedniki. Przed 2006 rokiem w obiegu pojawiały się też prawie identyczne monety australijskie i singapurskie o niskich nominałach. Nowa Zelandia długo przygotowywała się do wymiany pieniędzy (od 1959 r.), częścią procesu konsultacji był wybór nazwy nowego pieniądza. Jedną z najdziwniejszych propozycji był zeal (od nazwy kraju, ale mający też znaczenie w ang. „zapał, gorliwość”).

Dolar nowozelandzki ma za sobą jastrzębi bank centralny. Czy NZD/USD czeka zwyżka?

Kontrakty futures na amerykańskie i europejskie indeksy notowane są powyżej cen zamknięcia z piątku. Notowania dolara australijskiego zyskują na szerokim rynku Prezes EBC Lagarde powiedziała, że do pierwszej podwyżki stóp może dojść kilka tygodni po zakończeniu skupu aktywów. Tym samym zwiększyła oczekiwania, Política de privacidad że do takiego ruchu dojdzie w lipcu. Władze w Pekinie rozważają skrócenie kwarantanny hotelowej do jednego tygodnia, co miałoby zachęcić turystów i biznes do odwiedzin. Niemniej sytuacja pandemiczna nadal nie jest pod kontrolą – w stolicy Państwa Środka odnotowano dziś rekordową ilość zakażeń Covid.

Kartel OPEC+ postanowił trzymać się swoich dotychczasowych założeń i zdecydował o zwiększeniu wydobycia o 400 tys. Dane CFTC za tydzień kończący się 11 stycznia pokazują zasadniczo niezmieniony obraz pozycjonowania na dolarze. Jednak funt szterling zaczął już wykazywać oznaki „short squeeza”, do czego przyczyniły się rosnące oczekiwania na podwyżki stóp Banku Anglii, podczas gdy pozycje netto na dolarze AUD i NZD ponownie spadły, stwierdzono w raporcie ING Banku. Dolar amerykański osuwa się w pobliże trzytygodniowego minimum w stosunku do głównych partnerów, ponieważ kolejne oznaki słabości gospodarczej w Stanach Zjednoczonych przyczyniły się do spekulacji o mniej jastrzębiej postawie Rezerwy Federalnej w najbliższej przyszłości. W środę, rynek czeka na dane dotyczące zapasów ropy z USA oraz decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Kurs dolara we wtorek mocno korygował Indeks kursu dolara – który mierzy walutę w stosunku do sześciu innych, w tym funta szterlinga, euro i jena – w trakcie środowego poranka stoi w miejscu i jest wyceniany na niespełna 110,9 pkt.

  • Dostępne są dziesiątki zleceń usprawniających handel, a także dziesiątki wskaźników do profesjonalnej analizy fundamentalnej i technologicznej.
  • Kurs ponownie dotarł do strefy w okolicach poziomu 0.8587, która od kilku tygodni stanowi silny opór – rynek ponownie zareagował ruchem spadkowym, którego celem wydaje się być zaznaczona strefa wsparcia, która jednocześnie zbiega się z linią trendu wzrostowego.
  • Kalendarz ekonomiczny na najbliższy dzień zawiera kilka interesujących publikacji, takich jak kanadyjska inflacja CPI za czerwiec czy raport DOE na temat zapasów ropy.
  • RBZ podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych, podczas gdy rynek oczekiwał ruchu o 25 punktów.

Tymczasem eksperci z MUFG Banku prognozują wzrost pary NZD/USD w najbliższych miesiącach. Nadzwyczajne zakupy aktywów zostaną zlikwidowane w tym roku, zanim RBNZ podwyższy stopy w 2022 r. Kurs dolara nowozelandzkiego jest dziś najsilniejszy w stosunku do greenbacka spośród wszystkich waluty grupy G8. Wszystko za sprawdzą Banku Rezerw Nowej Zelandii , który ujawnił swoją najnowszą decyzję dotyczącą polityki pieniężnej. Bank centralny Nowej Zelandii nie spieszy się z wycofaniem stymulacji RBNZ postawił sobie cel inflacyjny oraz dotyczący zatrudnienia Para walutowa NZD/USD zyskuje o poranku 0,8 proc. RBNZ nie wycofa bodźca przed osiągnięciem zamierzonych celów RBNZ) zasygnalizował, że nie spieszy się z wycofaniem bodźca monetarnego, mówiąc, że perspektywy pozostają niepewne, gdy gospodarka stopniowo wychodzi z pandemii Covid-19.

Dolar nowozelandzki – ciekawostki

Para walutowa EUR/USD handluje nieco powyżej parytetu, osiągając wczoraj minimum na poziomie 1,0006. Przełamanie poniżej psychologicznego poziomu „jedynki” wydaje się zdaniem ekonomistów ING bardziej prawdopodobne niż odbicie, a jeśli je zobaczymy, przedłużenie spadku również wydaje się prawdopodobne. Rynek sugeruje, że kurs euro może znaleźć kolejne wsparcie w okolicach 0,98. Kurs dolara ponownie silnie pnie się w górę, a euro w zasadzie osiągnęło poziom parytetu Notowania funta mogą spadać w kierunku 1,17-1,16. Zmiany przywództwa nie powinny jednak mocniej wpływać na notowania W innych miejscach należy oczekiwać podwyżki stóp o 50 pb przez RBNZ Partnerem artykułu jest broker Capital.com.

nzd kurs

Masowa wyprzedaż na Wall Street przypomniała inwestorom o niepewnych perspektywach gospodarczych. Nachodzący tydzień będzie w większym stopniu poświęcony bankom centralnym, ze względu na publikację minutek FOMC z poprzedniego posiedzenia i oczekiwaną podwyżkę stóp procentowych o 50 pb przez RBNZ. Oprócz tego inwestorzy będą oczekiwać na publikację wstępnych wskaźników PMI za maj. W przyszłym tygodniu warto obserwować DE30, GOLD i NZDUSD. Indeks DE30 W tym tygodniu handel na europejskich giełdach był bardzo zmienny.

Z tego powodu różnica stóp procentowych między Bankiem Rezerw Nowej Zelandii a Rezerwą Federalną USA znacząco wpływa na wartość dolara nowozelandzkiego. Kiedy FED interweniuje w działania otwartego rynku, aby na przykład wzmocnić dolara amerykańskiego, Dow Jones Industrial Average Falls do 17 300 pomoc techniczna wówczas wartość NZD spada. Amerykańskie indeksy zakończyły wczorajszą sesję niżej. S&P 500 spadł 0,34%, Dow Jones stracił 0,26%, a Nasdaq zamknął się 0,30% niżej. Nikkei zyskał 1,9%, Kospi wzrósł 1,6%, a S&P/ASX 200 zamknął się 0,4% wyżej.

Prosty i bezpieczny sposób wymiany NZD na LKR

Ostatecznie Nowa Zelandia wprowadziła system dziesiętny w 1967 roku na mocy „Ustawy o walucie dziesiętnej” . Przyjęto wówczas dolara nowozelandzkiego w miejsce funta nowozelandzkiego, gdzie jeden dolar równy był pół funta. Ta pierwsza monetarna reforma pomogła w dużym stopniu zniwelować chaos i pieniężną Ostrzeżenie o ryzyku Forex anarchię. W kolejnych latach dolar nowozelandzki przechodził szereg zmian, a jego wartość określana była w stałym kursie wymiany z dolarem amerykańskim aż do marca 1985 roku, kiedy to ustanowiono swobodny, płynny kurs tej waluty. Zmienność na rynkach finansowych w tym tygodniu była naprawdę imponująca.

Komunikat wybrzmiał mocno jastrzębio, gdyż przyznano, że rozważana była podwyżka o cały procent. Powodem jest walka z inflacją, w związku z czym podniesiono prognozy stóp procentowych na koniec przyszłego roku do 5,5%. Na wykresie po okresowej konsolidacji nad wsparciem 0,6080 kurs ruszył na północ. Najbliższym oporem może być linia łączące ostatnie dwa wierzchołki w rejonie 0,63. Decyzje w zakresie polityki monetarnej w Nowej Zelandii są podejmowane przez Bank Rezerwy Nowej Zelandii.

Eskalacja napięć Rosja-Ukraina Cena ropy wybiła w górę po tym, gdy prezydent Rosji Władimir Putin w środę rano zarządził częściową mobilizację rezerwistów w celu utrzymania okupowanych terytoriów na Ukrainie. Cena ropy Brent wzrosła w środę rano o 2,35% do 92,96 dol. Za baryłkę, po tym gdy prezydent Rosji, Władimir Putin, ogłosił częściową mobilizację, by podtrzymać swoją machinę wojenną… Wtorek przynosi wyraźną korektę dolara, która jest przedłużeniem ruchu z poniedziałkowego wieczora. Słabe dane ISM dla przemysłu stworzyły rynkom pole do ponownej dyskusji, co do perspektyw polityki FED (chociaż sami przedstawiciele tego gremium nadal trzymają “jastrzębią” linię – wczoraj przemawiali Williams i Barkin).

Wobec USD Dynamika wzrostu cen była wprawdzie rekordowa, ale nieco niższa od oczekiwań ekonomistów (odpowiednio 1,8 proc. k/k i 6,9 proc. r/r wobec szacowanych 2,0 proc. k/k i 7,1 proc. r/r). Teoretycznie może to wpływać na oczekiwania, co do tempa podwyżek stóp procentowych przez RBNZ (ostatnio bank centralny zaskoczył ruchem o 50 p.b.). Ruch na NZD jest jednak kosmetyczny (spadek o 0,15 proc. wobec USD), co pokazuje, że to raczej tylko korekta. Szeroki indeks Sp500 zamknął dzień pod kreską na poziomie -0,81 proc. Jedynie przemysłowy Dow Jones wyszedł na minimalny plus i wskazał wzrost o 0,15 proc. Rentowność obligacji również spadla 10-letnie papiery skarbowe obniżyły się o 10 pb do 2,75%.

Najnowsze prognozy banku pokazały główną stopę na poziomie 2,68% we wrześniu 2022, 3,88% w czerwcu 2023 i 3,95% we wrześniu 2023. Prezes Orr powiedział, że jego zdaniem stopa neutralna wynosi obecnie około 2-3%, jednak stopy zostaną podniesione powyżej tych poziomów, jeśli będzie taka potrzeba. Obecnie rynek spodziewa się dwóch podwyżek o 25 punktów bazowych… Bank Credit Agricole podzielił się swoimi prognozami rynkowymi dla aktywów Forex i analizuje jak zmieniać będą się kursy walut G8. Ekonomiści zakładają spadek euro, utrzymanie się siły dolara, czy też możliwość deprecjacji franka szwajcarskiego. Jednocześnie rekomendują zakup złota i shortowanie pary walutowej EUR/GBP w kierunku 0,844.

Dolar nowozelandzki jest oficjalną walutą Nowej Zelandii ale obowiązuje także w państwach wyspiarskich Tokelau, Niue, Wysp Cooka i Pitcairn. Pod względem udziału na międzynarodowym rynku walut dolar nowozelandzki jest na dziesiątym miejscu, zaraz za koroną szwedzką. Oznaczany jest on oficjalnie skrótem NZD, choć potocznie używa się oznaczenia $. Jeśli istnieje możliwości pomyłki, przy zestawianiu ze sobą większej ilości różnych dolarów, wówczas wykorzystywane jest oznaczenie NZ$.

Author: Julie Hyman